You Tube

Kamica pęcherza moczowego

Nasza pacjentka Kicia od jakiegoś czasu miała problemy z oddawaniem moczu, jednym z nieprawidłowych objawów była obecność niewielkiej ilości krwi w kuwecie, która zaniepokoiła właścicielkę. Początkowe leczenie zapalenia pęcherza i antybiotykoterapia nie przyniosły poprawy. Zdecydowaliśmy o wykonaniu badań obrazowych, a USG wykazało obecność kamienia w pęcherzu (z wyraźnym cieniem akustycznym w obrazie). Zdecydowaliśmy o chirurgicznym usunięciu przyczyny. Kicia czuje się już dobrze po zabiegu a objawy ustąpiły.

Choroba zwyrodnieniowa stawów, Osteoarthritis

Choroba zwyrodnieniowa stawów (Degenerative Joint Disease, Osteoarthritis) to często występująca choroba u psów starszych. Nasz pacjent owczarek Antoś cierpi na zaawansowane stadium OA, którego pierwotną przyczyną była wrodzona dysplazja stawu łokciowego. Pomimo kontroli wagi ciała, leczenia ogólnego oraz rehabilitacji choroba jednak postępuje. Zdecydowaliśmy o dostawowym podawaniu leków oraz kwasu hialuronowego, w celu złagodzenia bólu i cierpienia Antosia. Na załączonych zdjęciach przedstawiamy sposób wykonani iniekcji kwasu hyaluronowego. Użyliśmy preparatu Biolevox HA polskiej firmy BIOVICO. Wykonaliśmy także badanie cytologiczne pobranego płynu stawowego. W obrazie dominowały makrofagi, brak bakterii, co potwierdziło rozpoznanie DJD.

Nasze ulepszone laboratorium :)

Od czerwca możemy oznaczać w naszym laboratorium nowe parametry !

Sód (Na+) jest głównym kationem warunkującym osmolalność , reguluje przez to objętość krwi. Podwyższenie jego stężenia występuje zazwyczaj przy odwodnieniu, natomiast znaczne jego obniżenie przy jednoczesnym wzroście stężenia potasu świadczy o chorobie Addisona.

Potas (K+) jest głównym kationem wewnątrz komórek. Przy wzroście jego stężenia bierzemy pod uwagę kwasicę metaboliczną, ostrą niewydolność nerek, chorobę Addisona , natomiast obniżone jego stężenie występuje przy wielomoczu oraz osłabieniu mięśni szczególnie u kotów.

Chlorki (Cl-) to główne aniony zewnątrzkomórkowe, ich stężenie zmienia się zazwyczaj razem ze zmianami stężeń sodu.  Znaczne obniżenie chlorków przy uporczywych wymiotach z żołądka może świadczyć o „wysokiej” niedrożności przewodu pokarmowego  i co za tym idzie zasadowicy metabolicznej.

Nasz nowy Analizator elektrolitów SPOTCHEM EL oznacza 3 parametry: Na, K i Cl na jednym pasku w ciągu 1 minuty. Wymaga niewielkiej próbki krwi pełnej, surowicy, osocza lub moczu 🙂

Birmingham :)

Na początku marca 2017 miałam olbrzymią przyjemność uczestniczyć w tygodniowym szkoleniu w Klinice dla Zwierząt w Wielkiej Brytanii, dzięki uprzejmości doktora Sergio Silvetti, który zorganizował dla mnie „clinical training” w szpitalu Manorvets w Halesowen niedaleko Birmingham. Podczas szkolenia obserwowałam skomplikowane zabiegi chirurgiczne (np. TPLO), miałam możliwość uczestniczenia w badaniach tomograficznych, ultrasonograficznych oraz endoskopowych, poznałam zasady chemioterapii kotów u których zdiagnozowano chłoniaka, brałam udział w konsultacjach oraz miałam możliwość wymiany doświadczeń z lekarzami pracującymi w Halesowen. Niesamowite wrażenia z podróży, jazda samochodem po „lewej stronie”oraz możliwość obserwacji jak wspaniale jest zorganizowana klinika w Anglii pozwoliły na „naładowanie baterii” na długo ! Takie wyjazdy zawsze uskrzydlają ! zapraszam serdecznie do obejrzenia kilku zdjęć z Birmingham 🙂

Southern European Veterinary Conference Granada Hiszpania 2016 :)

Jesienia 2016 roku w  Granadzie w Hiszpanii odbyła się Międzynarodowa Południowo-Europejska Konferencja Weterynaryjna w której miałyśmy wielką przyjemność uczestniczyć 🙂 Wzięłyśmy udział miedzy innymi w sekcji związanej z interną, chirurgia plastyczną oraz chorobami endokrynologicznymi (m.in. choroba Cushinga). Ciekawa tematyka wykładów oraz wspaniały klimat hiszpańskiego miasta sprawiły, że ten wyjazd w celach naukowych na długo zapadnie w naszej pamięci 🙂

Guz u pieska Bonzo

Nasz pacjent Bonzo cierpiał z powodu dużego guza na kończynie, guz rósł bardzo szybko, powiększył się do takich rozmiarów w ciągu zaledwie kilku tygodni.

guz został usunięty podczas zabiegu chirurgicznego. Bonzo czuje się dobrze, niedługo pojawi się na zdjęcie szwów 😉

Zespół Ehlersa-Danlosa

Zespół Ehlersa-Danlosa to bardzo rzadka choroba genetyczna skóry. Niedawno trafił do naszego gabinetu bezpański młody kociak  z obszerną raną na grzbiecie, karku  i „oderwanym” ogonem. Bliższe oględziny rany, objawy kliniczne oraz młody wiek  sugerują SKÓRNĄ ASTENIĘ u naszego pacjenta. Skóra praktycznie „rwie się w palcach” i właściwie brak jest jakiegokolwiek krwawienia. Wyniki testu FIV/FeLV są ujemne, lecz infekcja związana z raną na ogonie oraz anemia dają ostrożne rokowanie. Kot został nazwany Danlos 🙂 i pozostaje w naszym gabinecie na dalsze leczenie.

Rana w okolicy żuchwy u świnki morskiej.

Coraz częściej zdarza nam się operować świnki morskie 🙂 Rana prawdopodobnie powstała od urazu w klatce, lub czegoś ostrego, wystającego. Największym wyzwaniem jest dla nas zawsze znieczulenie takich małych futrzaków, po zabiegu oczekujemy w napięciu na wybudzenie 🙂 U tej pacjentki wszystko przebiegło pomyślnie, a jej pięcioletnia właścicielka ucieszona odebrała Przytulankę po kilku godzinach od zabiegu.

Rozrost gruczołów mlekowych u kotek

Młoda, 10-miesięczna kotka Niunia przestała jeść i była bardzo apatyczna. Właścicielka podejrzewała u niej kłopoty z ciążą, kotka miała powiększony brzuch. Po dokładnym badaniu wykluczyliśmy jednak ciążę, kotka miała bardzo powiększone, twarde i bolesne wszystkie gruczoły mlekowe. Choroba zdiagnozowana u naszej pacjentki to tzw. Feline Fibroadenomatous Hyperplasia i charakteryzuje się często drastycznym powiększeniem wszystkich gruczołów mlekowych. Podjęliśmy szybkie leczenie hormonalne, polegające na podawaniu Aglepristonu co tydzień, do ustąpienia objawów. Już po tygodniu kotka była w znacznie lepszej formie. Gruczoły smarowano jodyną, aby nie dopuścić do wtórnych zakażeń. Kotka zaczęła jeść a jej stan znacznie poprawił się.

Pogryziony szczeniak labradora

Niedawno trafił do nas mały szczeniaczek pogryziony przez dorosłego psa. Psiak miał wypadniętą gałkę oczną oraz złamanie kości szczęki i zębów mlecznych prawej strony, odmę podskórną i duże kłopoty z oddychaniem. Wykonano zabieg odprowadzenia gałki ocznej do oczodołu, i szycie powiek w celu zabezpieczenia przed ponownym wypadnięciem. Dziś psiak już po zabiegu oddycha o wiele lepiej 😉 oko prawdopodobnie udało się uratować, nie wiadomo czy odzyska wzrok.

Strona 1 z 512345

Nowe usługi

1
Oznaczenie elektrolitów Na, K i Cl w surowicy
2
CYFROWE RTG !!! zdjęcia rentgenowskie w technologii cyfrowej.
3
cytologia: biopsje, wymazy, rozmazy krwi, zeskrobiny, osad moczu, jaja pasożytów w kale
4
test Alvedia: badanie GRUP KRWI u kotów i psów
5
usunięcie kamienia nazebnego z polerowaniem zębów
6
test Toxoplazma - wykrywanie przeciwciał przeciw Toxoplasma gondii w kociej surowicy.
7
test Idexx cPL i fPL - dokładniejsza diagnostyka zapaleń trzustki u psów i kotów
8
test Idexx 4Dx wykrywa choroby przenoszone przez kleszcze i dirofilariozę